Ny SBTA medlem - Travel Supports vd: ”Detta är branschens tre viktigaste frågor”

Philip Locklund, vd Travel Support, Fotograf:Anton Stegarås


Vi får tag på Philip Locklund, vd på Travel Support, mitt i en expansiv fas. Efter ett rekordår, ny organisation och ny teknik på plats tar bolaget nu nästa steg – och kliver samtidigt in som ny medlem och styrelseledamot i SBTA.

Här förklarar han varför Travel Support är något annat än en traditionell resebyrå och i vilka situationer det verkligen gör skillnad för dig som Travel Manager. Dessutom berättar han vilka tre frågor han tycker är särskilt viktiga för affärsresebranschen just nu och vad som alltid måste finnas på hotellrummet när han själv reser!

Ni är nya medlemmar i SBTA – vad gjorde att ni valde att gå med just nu?

-       Travel Support har i år tagit ett tydligt steg framåt, ny organisation på plats, ny teknologi och ett rekordår bakom oss. Det är ett bra läge att kliva in i de sammanhang där branschens beslutsfattare och Travel Managers faktiskt möts och SBTA är exakt det forumet.

Vad hoppas ni få ut av medlemskapet?

-       Vi vill vara en del av branschdialogen och inte bara sälja våra tjänster. För oss är det viktigt att förstå vad Travel Managers verkligen behöver just nu och bidra med vår erfarenhet.

”För oss är det viktigt att förstå vad Travel Managers
verkligen behöver just nu och bidra med vår erfarenhet.”

Medlemskapet handlar därför lika mycket om att lyssna som att finnas med och kunna påverka.


Berätta kort vilka ni är!

-       Travel Support grundades 2010 av Peter Stegarås, majoritetsägare och ordförande. Vi är inte en traditionell resebyrå utan ett teknologi- och serviceföretag för affärsresebranschen och våra kunder är alla typer av reseaktör i Sverige, Danmark, Norge och Finland.

På er hemsida beskriver ni er som en komplett partner inom resebranschen – vad innebär det i praktiken?

-       Det betyder att vi fungerar som plattformen och stödet bakom de som arbetar professionellt med affärsresor.

Vårt erbjudande är brett: GDS-access för bokning och biljettering, leverantörsavtal med branschens aktörer, vår egen mid office-lösning TouchDown för debitering och rapportering, självbokningsverktyget Cytric samt en 24/7-jour med svensktalande personal.

Tillsammans ger det våra kunder en komplett infrastruktur för att driva och utveckla sitt reseprogram.


Rekordår och förstärkt ledning – berätta mer!

-       Vi är idag 31 personer och har precis stärkt upp med Maria Olivelund som ny vice vd och Rickard Engelheart som Partner & Sales Director, med ambitionen att utöka vår verksamhet i grannländerna. Det är ett medvetet skifte: vi bygger kapacitet för att ta nästa steg.

Och var vill ni vara om tre år?

-       Om tre år vill jag att Travel Support ska vara den självklara leverantörs- och teknikplattformen för reseaktörer i Norden.
Vi ska ha stärkt vårt erbjudande ytterligare och blivit ännu tydligare i hur vi positionerar oss i det ekosystem vi är en del av.

I vilka lägen gör ni störst skillnad för era kunder?

-       Vi gör störst skillnad för kunder som vill ha rätt teknik och professionell support, men saknar resurser att bygga upp det internt. Där går vi in och erbjuder både infrastrukturen och vår 24/7-helpdesk, med specialistkompetens och ett starkt nätverk som kan lösa problem – snabbt, träffsäkert och även i de mest komplexa situationerna.


Ni har nyligen klivit in i Amadeus Cytric Prime Partner Program och pratar om mer integrerade och effektiva lösningar. Hur kommer era kunder märka det?

-       Det märks på två sätt. Det första är enkelt - flera system har blivit ett. Bokning, policy, godkännanden och expense i samma plattform, det sparar tid och minskar fel. Det andra är minst lika viktigt. Som Prime Partner får vi större möjlighet att påverka och anpassa lösningen för vår marknad. Den nordiska och svenska marknaden är liten i ett globalt perspektiv, men har sina egna behov och särdrag. Det gör att vi nu kommer kunna möta Travel Managers krav på lokal anpassning på ett helt annat sätt än tidigare.

Vilka tre frågor är särskilt viktiga för affärsresebranschen just nu?

-       Jag ser tre saker som extra viktiga just nu.

För det första - hållbarhet. Inte som en kommunikationsövning, utan som faktisk mätbarhet. Travel Managers möter ökade krav från sina organisationer och styrelser att kunna redovisa CO₂-avtryck per resa, affärsområde och medarbetare. Branschens förmåga att leverera tillförlitliga data kommer att avgöra hur trovärdiga vi är i omställningen.

För det andra - NDC och den förändrade distributionsmodellen. Flygbolagen driver på utvecklingen, vilket ställer krav på att systemen hänger med. Tekniken måste kunna hantera moderna innehållsflöden – annars riskerar resenären att gå miste om alternativ, samtidigt som Travel Managern tappar kontroll över kostnaderna.

För det tredje - AI och automatisering. Potentialen är enorm – från smartare bokningsförslag till bättre compliance i realtid. Men det kräver eftertanke. AI ska lösa verkliga problem, inte bara lägga ett modernt lager ovanpå gamla processer.

Och som avslutning – vart går din egen resa om du får välja helt fritt? Och vad får absolut inte saknas på hotellrummet?

-       Det går inte att peka ut ett resmål, det finns för mycket som lockar! Jag reser ofta men skulle gärna resa mer. Nästa inbokade resa går till Palma, för att leta bröllopsplats. (Grattis Philip! Red.not.) Det kommer att bli magiskt! Och på hotellrummet måste det finnas en kaffemaskin. Alltid. Och inte de där små kuvertpaketen med pulver utan helst riktigt kaffe.


Faktaruta Philip Locklund

År i branschen: 6
Familj: Fästmö och hunden Krut
Bor: Stockholm
Min första resa: Första jag minns var till Karlstad med min pappa som var pilot på SAS. Jag var 5 år gammal och det kändes stort!

Travel Support grundades 2010 och är ett svenskt bolag inom affärsresor. Med fokus på service, tillgänglighet och moderna tekniska lösningar hjälper de företag att boka, hantera och optimera sina resor. Idag har bolaget 31 medarbetare och finns representerat i Stockholm och Göteborg. Kunderna är främst små och medelstora bolag i Norden.


Text: Sophia Loader

Nästa
Nästa

Visum, verifiering och verkligheten bakom globalt affärsresande